“Cietsirdīgās spēles” teātrī un dzīvē

Pateicoties programma “Latvijas skolas soma”, mūsu skolas jauniešiem, kuri 10. un 11. klasē apgūst mācību kursu “Kultūra un māksla. Teātra māksla” bija lieliska iespēja apmeklēt Liepājas teātra iestudējumu “Cietsirdīgās spēles” (autors A. Arbuzovs, režisors D. Petretnko). 

Jāsaka, kultūras pasākumu apmeklējumi vienmēr ir bijuši ar īpašu noskaņu, tie ir mazi svētki, bet šoreiz tie bija tiešām īpaši svētki – pēc ilga laika, kad kultūra bijusi vien attālināti, beidzot satikties dzīvē gan vienam ar otru, gan aktieriem, gan teātri kā mākslas veidu,  – tā tiešām ir noskaņa, atmosfēra un baudījums.  

Skolēni šoreiz ne vien baudīja, bet arī veica detalizētu un konkrētu uzdevumu – tēmas “Sabiedrības aktualitātes un vērtības dažādu laiku iestudējumos” ietvaros, tika veikts Liepājas teātra iestudējuma salīdzinājums ar 1979.gada lugas “Cietsirdīgās spēles” iestudējumu Nacionālajā teātrī. Izrāde tika vērtēta ne vien pēc ārējām pazīmēm (scenogrāfija, aktieru darbs, noskaņa), bet jauniešu uzdevums bija noskaidrot, kā konkrētā luga iezīmējās mūsdienu kontekstā, kādas atziņas no tās var gūt un, galu galā, vai kultūras pasākumi jauniešiem ir vērtīgi? 

Tad nu lai runā paši jaunieši: 

“Šī izrāde ir aktuāla tieši šobrīd, jo tieši šajā laikmetā un mūsdienās ir aktuāla tēma par jauniešu attiecībām ar vecākiem, un draugiem, jo paaudze attīstās un šī tēma kļūst ar vien aktuālāka, un svarīgāka. Tās kultūrvērtība ir attiecības un garīgā kultūra.

“Manuprāt, šī izrāde ir aktuāla tieši šobrīd, jo mūsdienās bieži vien ģimenes un draugi nesatiekas klātienē, bet gan sazvanās caur telefoniem utt. Šī izrāde parāda to, ka šis pavadītais laiks kopā ir ļoti vērtīgs un noderīgs grūtos brīžos.

“Ļoti laba izrāde, bija tiešām interesanti skatīties un iedziļināties

“Pārdomas par šo izrādi ir tādas ka katrs lēmums kaut ko dod un tas var ļoti izmainīt tavu dzīvi turpmāk, un jau uzreiz pēc pieņemtā lēmuma, tāpēc ir svarīgi apdomāt katru lēmumu. Kā arī svarīgas ir attiecības starp jauniešiem un viņu vecākiem, tāpēc ka tas kā viņi mūs uzaudzina mūs ietekmē turpmāk, un ir svarīgi saprast vai ņemt piemēru no vecākiem un rīkoties dzīvē tieši tāpat kā viņi, vai tomēr darīt savādāk un, kā pašam liekas pareizāk.

“Es domāju, ka izrāde būs savādāka, bet tiešām priecājos, ka aizgāju, jo tā bija interesanta un lika arī pasmieties.

Šādi pasākumi ir jāapmeklē, jo mūsdienās jaunieši ļoti reti kaut kādā veidā attīstās un tas ir gandrīz vienīga iespēja, ka ar to tikt gala 

Noteikti ka ir nepieciešams nodrošināt skolēnus ar kultūras pasākumu apmeklēšanu, jo tādā veidā mēs vairāk uzziņām caur kultūras pasākumiem par dzīvi un iegūstam jaunas zināšanas, vai papildinām tās, un arī tāpēc ka kultūras pasākumi ir tā lieta caur kuru tu vairāk iemācies par dažādām tēmām, un pasākumu veidā viss vairāk arī paliek atmiņā.

Šādi pasākumi ir jāapmeklē obligāti, jo tas tiešām ir interesanti un tā ir kā atpūta no mācībām vai apkārtējās vides. Mūsdienas daudzi arī neapmeklē tādas vietas brīvajā laikā, tāpēc ar skolas palīdzību tā var jauniešus iepazīstināt ar kultūras pasākumiem.

Ļoti cerot, ka arī turpmāk būs iespēja baudīt kultūras dzīvi klātienē,  

Ilze Karazina, 11.b klases audzinātāja, teātra mākslas skolotāja.

Comments:0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.