Dzejas studija “Uzturiet debesis spēkā”

“Uzturiet debesis spēkā”, lai ir iespēja pavērties augšup un ieraudzīt zvaigznes – ar šādu aicinājumu aizsākās dzejas studija par Jāni Peteru, kas notika 19. novembrī bērnu bibliotēkā “Vecliepājas rūķis”, kurā piedalījās mūsus skolas 10.a un 10.b klases. Dzejas studija notika Latvijas svētku noskaņās, kad svarīgi ar jauniešiem runāt par nacionālajām vērtībām, misijas apziņu un latviešu tautas likteni.
LiepU Kurzemes Humanitārā institūta pētniece Anda Kuduma atklāja, ka J. Petera dzejas galvenā tēma atspoguļo tautas likteni cauri laikmetu griežiem – no nospiestības un pakļautības ceļā uz brīvību. J. Peters savā dzejā nepārstāj domāt par savas tautas vēstures gaitu, prātā paturot jautājumu – cik ilgi mazai tautai būt starp akmeni un uguni, starp sastingumu, pazušanu, atmodu un attīstību. Ja J. Petera pirmā dzejas grāmata „Dzirnakmens” (1968) vēl tikai noskaņo uz noģiedamo vēsturisko pārmaiņu laiku, tad krājums „Tautas skaitīšana” (1984) jau vērtējams kā mākslinieciski spilgts un enerģētiski aktīvs tautas brīvības programmas pieteikums.
Dzejas studijas otrajā daļā izskanēja muzikāla dzejas programma “Pārcēlājs” aktrises Sigitas Jevgļevskas un mūziķa Māra Kupča izpildījumā. Te atklājās dzejnieka otra spilgta darbības šķautne, jo J. Peters ir daudzu dziesmu tekstu autors.
Dzejas studija par Jāni Peteru – mūžīgās Latvijas idejas kopēju –notika projekta “Dzejas atspulgi Liepājas ritmos” ietvaros, ko realizē biedrība „Sventāja” sadarbībā ar Kurzemes Humanitāro institūtu un Liepājas Kultūras pārvaldi.

Comments:0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.