Ēnu dienā mūsu skolas skolēni iepazīst dažādas profesijas

Ēnu dienā mūsu skolas skolēni iepazīst dažādas profesijas

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum. Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē. Ēnu diena šogad norisinājās 14. februārī un tajā aktīvi iesaistījās mūsu skolas vecāko klašu skolēni.

Marks Grabovskis un Toms Kulinskis (9.b klase) ēnoja Liepājas Domes priekšsēdētāju Uldi Sesku. Ēnu devējs viņus iepazīstināja ar sava darba specifiku un novēlēja izvēlēties Liepājas nākotnei nepieciešamas profesijas, pastāstīja par izglītības iespējām Liepājā. Markam un Tomam domē pavadītā diena patika un šķita vērtīga, viņi secina, ka mēra amats ir ļoti atbildīgs. Puiši paši gan negribētu uzņemties tādu darbu, jo tas prasa disciplinētību, plānošanu un piedalīšanos sapulcēs, kas viņiem ne pārāk patiktu.

Arī 12. b klases skolēni izmantoja piedāvājumu ēnot pašvaldības darbiniekus. Loreta Liepiņa, Diāna Salmišķe un Signe Šmiukše ēnoja Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļā, Klāvs Dimants – Attīstības pārvaldē, Justīna Mačute – Juridiskajā daļā, Krista Rone – Sabiedrisko attiecību daļā. Savukārt 9. a klases skolniece Aleksandra Vecvagare ēnoja domes fotogrāfu.

8. a klases meitenes kopā ar audzinātāju Sintiju Pūci Ēnu dienas ietvaros apmeklēja Liepājā pazīstamo vizāžisti Ilzi Ernestsoni. Viņa dalījās ar savas profesijas noslēpumiem, pastāstīja meitenēm par dažiem knifiņiem, kā ikdienā padarīt sevi skaistāku un pievilcīgāku. Jaunās dāmas uzdeva dažādus jautājumus un saņēma profesionālas atbildes. Šī tikšanās bija ļoti vērtīga gan meitenēm, gan audzinātājai.

Annija Eismonte (9.a klase) iepazina ugunsdzēsēju profesiju.

Sandris Mūrnieks (9.b klase) vēlas kļūt par pavāru, tāpēc devās ēnot pavāra darbu restorānā „Kaļķu vārti” Rīgā. Bija interesanti, taču viņš noteikti strādātu ar vēl lielāku atdevi, nekā ēnotie pavāri.

Kristers Jaunzemis (9.b klase) nākotnē var sevi iedomāties friziera amatā un atzīst, ka skolā būtu vairāk jāmācās psiholoģija, lai labāk izprastu potenciālos klientus. Uz jautājumu, ko Kristers ieteiktu savam ēnu devējam darīt savādāk, viņš jokojot atbild – uzdāvināt man kādu želeju!

Renārs Vera (9.b klase) ēnoja Jūras spēku Pretmīnu aprīkojuma darbnīcas galveno tehniķi. Ēnu devējs savu profesiju raksturo šādi – darbs nav grūts, bet atbildīgs. Renārs šo profesiju gan nākotnē neizvēlēsies, jo nepatīk tehniskas lietas un militārā joma, taču apņemas skolā vairāk mācīties datorzinības un valodas.

Katrīna Buša (9.c klase) ēnoja Liepājas teātra aktieri Viktoru Elleru. Aktiera profesija ir Katrīnas ideālā nodarbošanās, jo neļauj ieslīgt rutīnā, kas ir viņas lielākās bailes. Teātrī Katrīna piedzīvoja pārsteidzošus momentus ēnojamā aktiera izpildījumā, kurus varēs redzēt jaunajā izrādē „Biļete uz Tranaju”. Secinājums – lai kļūtu par aktieri, skolā vairāk jāapgūst literatūra, valodas un mūzika, un tas šobrīd ir Katrīnas mērķis. Savukārt Zibela Ginesa ēnoja Liepājas teātra aktrisi Samiru Adgezalovu.

Krista Edelmane (11.a klase) ēnoja SIA „Liepājas teātris” mārketinga direktori. Bija interesanti, lai gan darbs saistīts ar budžeta plānošanu un atskaišu gatavošanu, teātra vide to padara radošu. Krista būtu vēlējusies, lai ēnu devējs velta viņai vairāk laika, bet lielās aizņemtības dēļ tas nebija iespējams. Pēc pavadītās dienas teātrī viņa secina, ka skolas mācību programmai ir pārāk maza sasaiste ar reālo dzīvi. Krista vēl domā, ko darīs pēc vidusskolas, jo cilvēkiem, kuriem patīk matemātika, ir plašas izvēles iespējas.

Ernests Bartoniks (9.d klase) ēnoja pārdošanas servisa vadītāju instrumentu un tehnikas tirdzniecības un servisa pakalpojumu uzņēmuma SIA „Stokker AgriTech” centrā Liepājā.

Šeila Jablonska (10.b klase) ēnoja SIA “Silkeborg Spaantagning Baltic” uzņēmuma vadītāju. Viņa šo amatu raksturo kā dinamisku un aizraujošu, kurā ietilpst arī „garlaicīgie papīra darbi”. Visinteresantāk Šeilai šķita piedalīties potenciālo darbinieku intervijās. Nākotnē viņa labprāt vadītu uzņēmumu, tāpēc skolā, vairāk nekā šobrīd paredzēts programmā, gribētu apgūt ekonomiku, arī matemātiku un valodas.

Ar mērķi izpētīt karjeras izaugsmes iespējas Roberts Jaunarājs–Janvāris (11. a klase) un Rūdolfs Fogelis (12. a klase) ēnoja SIA “Liepājas enerģija” struktūrvienību vadītājus. Puišus interesē karjeras iespējas uzņēmējdarbības jomā.

Visi iepriekšminētie ēnu devēji snieguši labas atsauksmes par mūsu ēnotājiem un cer, ka šīs dienas pieredze ļaus jauniešiem labāk saskatīt mērķi un veidus, kā to sasniegt!

P.S. Droši vien vēl daudz citu mūsu skolas skolēnu Ēnu dienas ietvaros izmantoja lielisko iespēju iepazīt klātienē kādu sev interesējošu profesiju, bet informācijas trūkuma dēļ par viņiem „vēsture klusē”:).

Sagatavoja: Vineta Muskate

Comments:0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.