Kāpt uz ledus ir bīstami dzīvībai!

Līdz ar siltā laika iestāšanos Latvijas upēs, ezeros, dīķos un arī jūrā strauji samazinās ledus biezums – tas kļūst trauslāks un palielinās iespēja ielūst ledū. Tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMP dienests) aicina neriskēt ar savu veselību un dzīvību un nestaigāt pa ledu!

Šogad VUGD darbinieki jau ir izvilkuši no ūdens tilpnēm trīs noslīkušus cilvēkus. Savukārt ātrās palīdzības mediķiem ziemas laikā bijuši jau 25 izsaukumi, kad cilvēkiem steidzami vajadzīga palīdzība pēc negadījumiem uz ūdeņiem, diemžēl pieci no šiem cilvēkiem gāja bojā.

Ja tomēr nelaime ir notikusi un cilvēks ir ielūzis ledū, skaļi jāsauc palīgā un apkārtējiem nekavējoties ir jāzvana uz

112

Pēc ielūšanas ledū vienmēr būs vajadzīgi arī ātrās palīdzības mediķi. Ņemot vērā zemo gaisa temperatūru ziemas laikā, cilvēkam pēc izkļūšanas no ūdens jau pēc īsa sprīža var parādīties ļoti nopietnas veselības problēmas: apziņas traucējumi, bezspēks, krampji, samaņas zudums u.c.. Jau dažu minūšu laikā cilvēkam var iestāties kritiska atdzišana, kad ķermeņa temperatūra pazeminās zem 35 grādiem. Ātrās palīdzības mediķi uzsver – tā ir bīstama veselībai un var būt nāvējoša!

Kamēr mediķi ir ceļā uz notikuma vietu, cietušajam nekavējoties jāsniedz pirmā palīdzība, jo viņa dzīvība var būt atkarīga tieši no pārējo rīcības šajās pirmajās minūtēs:

Ja cietušais var pakustēties un ir pie apziņas, var kustēties, lai ātrāk sasiltu.

Cietušais jānovieto siltā telpā vai vismaz aizvējā un uz kādas virsmas, lai būtu mazāka saskare ar sniegu un ledu.

Ja cietušais ir pie samaņas, jādod silts, salds dzēriens.

Cietušais jāatbrīvo no slapjajām drēbēm un apaviem, nomainot tās pret sausām un jāsasedz ar siltām, sausām drēbēm. Ja slapjās drēbes nav iespējams nomainīt, tās nevajadzētu vilkt nost, pretējā gadījumā ķermenis vēl straujāk atdzisīs.

Ja cietušā stāvoklis ir smags, bez vajadzības nevajag nekustināt viņu, nemasēt un necelt stāvus, jo samazināsies asins pieplūde galvas smadzenēm un cietušais var zaudēt samaņu.

VUGD un NMP dienests vēlreiz atgādina

Atrasties uz ledus ir bīstami!
Neriskējiet ar savu veselību un dzīvību!

Comments:0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.