Konstruē savu kosmisko raķeti pats

Konstruē savu kosmisko raķeti pats

Pateicoties fakultatīvo nodarbību skolotāja Mārtiņa Mamja iniciatīvai, jau otro reizi šajā mācību gadā mūsu skolā notika astronomijas nodarbība. Šīs nodarbības mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar amatieru raķešu konstruēšanas pamatiem. Nodarbību vadīja pazīstamā zīmola ZINOO pārstāvji, biedrības „Latvijas zinātnes centru apvienība” tehniskie inženieri Kārlis Goba un Andrejs Puķītis.

Vadītāji demonstrēja raķešu modeļu paraugus, jaudīgo (500 g kiloņutona) un raķešu dzinēju. Lielu interesi izraisīja 3D printeru izstrādātais stratosfēras balona komplekts. Tas ir “DIY – do it yourself”, jeb “Dari pats” komplekts, kas sniedz iespēju jebkuram cilvēkam salikt un palaist debesīs balonu, un ar tā zondē esošās elektronikas palīdzību veikt nelielus izzinošus eksperimentus.

Nodarbības laikā skolēni uzzināja daudz jauna par aerodinamiku, gaisa pretestību, raķetes stabilitātes nosacījumiem, atmosfēras slāņu iedalījumu un amatieru raķešu atgūšanas principiem.

Noslēgumā bērni un jaunieši varēja praktiski darboties ar raķešu modeļiem, izpētīt konstrukcijas un elektroniskās iekārtas, kā arī uzdot jautājumus vadītājiem.

Pavasarī mūsu skolas skolēni un skolotāji, sadarbībā ar ZINOO speciālistiem plāno palaist „iDO Baloon” stratosfēras zondi, kā arī iesaistīties projektā “Pirmie Latvijas 100 km kosmosā”, kura mērķis ir radīt raķeti, kas līdz Latvijas 100 gadei spējīga pacelties 100 km augstu, sasniedzot atlklāta kosmosa robežu.

ZINOO centra entuziasti un inženieri Kārlis Goba un Andrejs Puķitis izstrādā stratosfēras balona kompleksu tehnisko risinājumu ar zemām izmaksām, lai ikvienam tas būtu pieejams. Tādējādi risina sabiedrībā pieaugošo interesi par kosmosa izpēti un vēlmi pašiem kaut ko izdarīt, piemēram, palaist debesīs balonus un kosmiskās zondes.

Sagatavoja: Vineta Muskate

Comments:0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.