Meistarklase “Kapu zīmes Lejaskurzemē”

20. janvārī Liepājas Raiņa 6. vidusskolā notika meistarklase “Kapu zīmes Lejaskurzemē”, kuru vadīja Kurzemes Humanitārā institūta zinātniskā asistente Karīna Krieviņa. Izrādās, ka kapu zīmes ir gana interesants pētījuma objekts, jo tās var atklāt informāciju, ko piederīgie pavēsta par aizgājēju. Lai gan Liepājas kapsētās raksturīgās kapu zīmes ir krusti un pieminekļi, ir atrodamas arī senlatviešu koka kapu zīmes, kuras darināja no ozola vai liepas. Pētot pieminekļos iestrādātos ornamentus, meistarklasē tika secināts, ka latviešu zīmju ir ļoti maz – dažviet ir sastopams Auseklītis, Zvaigznes, Saules vai Dieva zīmes. Reizēm kā latviskuma simbols izmantota tautumeita, tautiskā sakta vai josta. Tāpat pieminekļos reti izmantotas tautasdziesmu rindas. Visbiežāk kapu zīmēs izmantotie simboli ir egles zars, aizlauztas rozes, nobriedušas vārpas, sēru vītoli un bērzi. Nereti par aizgājēja nodarbošanos pastāsta vēstījums – sportists, šahists, aktieris, tulkotājs, žurnālists, skolotājs. Tas nozīmē, ka kapu piemineklis var atklāt pat ļoti bagātu informāciju (dzimšanas un miršanas dienu, mēnesi, gadu, vārdu, uzvārdu, meitas uzvārdu, tautību, reliģisko piederību).
Meistarklases otrajā daļā piedalījās folktronikas grupas “Zari” solistes Ieva Dreimane un Liene Križevica. Ar dziesmas maģisko spēku tika atgādinātas cilvēka mūža galvenās norises: piedzimšana, dzīvošana un aiziešana Aizsaulē. “Divējādi saule tek –tek kalnā, tek lejā,” sacīts tautasdziesmā. Tāpat izskanēja tādas dziesmas kā Rāmi, rāmi .., Veļu druva, Garā pupa.
Meistarklase notika projekta „Latviešu godi Lejaskurzemē – bedību tradīcijas no senatnes līdz mūsdienām” ietvaros. To realizē biedrība „Sventāja” un atbalsta Liepājas kultūras pārvalde.

Video https://replayapp.com/v/W07OSI3Y5T/

 

Comments:0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.