Meistarklase „Kāzas latviešu literatūrā”

8. a klase piedalījās meistarklasē „Kāzas latviešu literatūrā”, kas notika 25. februārī Liepājas bērnu bibliotēkā „Vecliepājas rūķis”. Meistarklases dalībnieki varēja uzzināt par daudzveidīgo kāzu materiālu latviešu literatūrā, kur atsegts gan vedību senais slānis (līgavas zagšana), gan rituāli, kas tiek ievēroti vēl mūsdienās. Meistarklases otrajā daļā piedalījās Nīcas etnogrāfiskais ansamblis, kas izstāstīja, izdziedāja bagāto Nīcas novada kāzu pūru. Kā pastāstīja vadītāja Laine Zeile, Nīca ir bagāta ar kāzu tradīcijām. Jau 1931. gadā tika uzņemta filma „Kāzas Nīcā”, kā arī 1955. gadā tika izveidots etnogrāfisks uzvedums „Kāzas Nīcā”, kas tika izrādīts Maskavā, tad – visā Latvijā. Meistarklases dalībnieki uzzināja par jaunā pāra lūkošanos, preciniekiem no brūtgāna puses, vietraugiem no līgavas puses, gatavošanos kāzām, 1. kāzu dienu (baznīcā braukšanu, svētkiem līgavas mājā, kāzu galdu), 2. kāzu dienu (pūra izpirkšanu, pušķošanu ar skāteriem, cimdiem, ceļu uz līgavaiņa māju, mičošanu līgavaiņa mājās, apdziedāšanos, guldīšanu, panāksnieku aizbraukšanu) un 3. kāzu dienu – jaunā pāra modināšanu.
Tā kā meistarklase notika februārī, kad kurzemniekam Jēkabam Janševskim palika 150 gadi, bibliotēkas darbinieki „Vecliepājas rūķis” bija sagatavojuši izstādi par rakstnieku un viņa darbiem, kuros dzirksteļo Lejaskurzemes novada valodas bagātības.
Meistarklase notika projekta „Latviešu godi Lejaskurzemē – vedību tradīcijas no senatnes līdz mūsdienām” ietvaros. Projekta vadītāja – Daiga Straupeniece. Meistarklasi organizēja Liepājas Raiņa 6. vidusskolas atbalsta biedrība sadarbībā ar Kurzemes Humanitāro institūtu un Liepājas Kultūras pārvaldi.

Comments:0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.