Mēness aptumsums Liepājā

img_4858 Šo piektdien 16. septembrī sākot jau no 20:30 (sākam uzstādīties, 21:30 sākam izrādi) būs iespēja katram interesentam un astronomijas entuziastam izmantojot Liepājas Raiņa 6. vidusskolas teleskopu novērot pusēnas Mēness aptumsumu. Aptumsuma pirmā fāze sāksies jau 19:54, kad Zemes pusēna sāks pārklāt Mēness virsmu. Ņemot vērā to, ka Mēness būs ļoti tuvu zemes virsmai, iespējams, ka nemaz pirmās fāzes mēnesi nemaz nevarēs redzēt. Taču, 21:54, kulminācijā, Mēness būs redzams virs ezera un kokiem.

 

Mēness aptumsums notiek tad, kad Zeme atrodas starp Sauli un Mēnesi un Mēness ieiet Zemes ēnā. Tas nozīmē, ka Mēness aptumsums iespējams pilnmēness fāzē. Izšķir pusēnas, daļēju un pilnu Mēness aptumsumu atkarībā no tā, kurai Zemes ēnas daļai Mēness iet cauri. Ja Mēness ieiet tikai Zemes pusēnā, notiek pusēnas Mēness aptumsums, kura laikā Mēness spožums samazinās pavisam nedaudz. Pilnā aptumsuma laikā Mēness nepazūd pavisam, jo to nedaudz apgaismo Zemes atmosfērā izkliedētā Saules gaisma. Mēness aptumsumi nav reti sastopama astronomiska parādība, jo pasaulē tie notiek vidēji divas līdz trīs reizes gadā, taču ne visi ir novērojami Eiropā.

Pasākuma norises vieta plānota Lauku ielas galā pie “Putnu vērošanas torņa”.

Pasākumu vadīs astronomijas entuziasts Daumants Vidiņš.

Pasākumu organizē Liepājas Raiņa 6. Vidusskolas fakultatīvo nodarbību skolotāji un domubiedri.

Comments:0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.