Stunda kopā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieku Z. Orlovski

Šodien mūsu inženierzinātnes klašu vidusskolēniem, kas padziļināti apgūst tādus kursus kā bioloģija un ķīmija, notika unikāla mācību stunda kopā Zigmundu Orlovski, ko ar lepnumu saucam arī par savu skolas absolventu.  Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieks Z. Orlovskis stundas ietvaros dalījās sekojošās tēmās:

  • No olimpiādēm līdz profesijai;
  • Molekulārās augu – mikrobu – kukaiņu mijiedarbības;
  • Ko šajā jomā pētām šobrīd Latvijā.

Stundas sākumā uzzinājām, ko dara zinātnieki Latvijā un Pasaulē. Noskaidrojām profesionālo karjeras ceļu no skolēna līdz profesionālim zinātnē.

“Interese par dabu un tajā notiekošo man sākās jau skolas laikā. Jau kopš pamatskolas aktīvi piedalījos arī bioloģijas olimpiādēs. Pārstāvēju Latviju arī starptautiskās olimpiādēs, tāpēc studijas un arī karjeru pētniecībā turpināju tieši bioloģijas jomā. Pēc skolas beigšanas devos studēt uz Lielbritāniju. Principā visa mana augstākā izglītība no bakalaura līdz doktora grādam ir bijusi ārpus Latvijas – Lielbritānijā un Šveicē. Es studēju bioloģiju Kardifas Universitātē (Cardiff University, UK) doktorantūras studijas bija pasaulē vadošajā augu un mikrobioloģijas izpētes institūtā John Innes Centre, (Norwich, UK), pēcdoktorantūras pētījumi Augu molekulārās bioloģijas departamentā Lozannas Universitātē Šveicē, taču pirms trim gadiem atgriezos Latvijā”. Orlovskis arī uzsvēra, cik svarīgas šajā jomā ir ne vien zināšanas, bet arī izcilas prasmes komunicēt, spēja sadarboties, plānot savu laiku.

Z. Orlovskis dalījās par pieredzi molekulārās augu – mikrobu – kukaiņu mijiedarbības pētījumos, kā arī to, kā izpētījuši, kā augi savā starpā sazinās un kā cits citam nodod informāciju, izmantojot sēņu pavedienu apakšzemes tīklu. Lai arī sākotnēji tas var izklausīties pēc zinātniskās fantastikas, zinātnieks pierādīja, ka tā nebūt nav.

Paldies par izzinošo mācību stundu!

Comments:0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.