Zinātnes teātris “spridzina” Itālijā!

Jau divus gadus skolā darbojas teātra pulciņš vecāko klašu jauniešiem “Būda mežā”. Šajā mācību gadā teātra pulciņa jaunieši pieņēma jaunu izaicinājumu un nolēma pārbaudīt savas prasmes arī fizikā un ķīmijā, lai varētu piedalīties ERASMUS+ projektā – “Zinātnes teātris”.

Kas ir zinātnes teātris? Pavisam vienkārši sakot, tas ir veids, kā teatrālā darbībā parādīt un izspēlēt, kā viens vai otrs fizikas vai ķīmijas likums/reakcija darbojas reālā dzīves situācijā. Un tas arī bija viens no lielākajiem jauniešu izaicinājumiem – kā esošā lugā (par pamatu ņemot Aivas Birbeles lugu jauniešiem “Būda mežā”) iekombinēt dažādus eksperimentus, vienlaikus panākot ticamību un to loģisko pamatojumu gan no darbības, gan situācijas, gan dialogu viedokļa. Protams, tā kā ERASMUS+ projekti ir starptautiski, tad nākamais loģiskais izaicinājums bija šo latviešu valodā sarakstīto lugu pārtulkot angliski (te interesants fakts – visgrūtāk tulkojās tieši sarunvalodas elementi un dažādi ne tik pieklājīgi vārdi, ko jaunieši ikdienā izmanto savā saziņā..). Kad nu visi vajadzīgie elementi tika veiksmīgi sakombinēti – mūsu skolas vēsturē pirmais “Zinātnes teātris” bija tapis!

Pats interesantākais notika tālāk – no š.g. 21.- 22.aprīlim teātra pulciņa jaunieši devās ERASMUS+ projekta ietvaros uz sadraudzības skolu Itālijā, Ravennā. Un tā kā tas ir daļēji zinātnes projekts, tad sadarbība tika izveidota ar zinātnes liceju (Liceo Scienctific Ravenna), kurā jaunieši ir izvēlējušies padziļināti apgūt eksaktās zinātnes. Līdz ar to mums  itāļu jauniešus izdevās pārsteigt – viņi nebija iedomājušies, ka dažādus eksperimentus un to skaidrojumus var iekļaut teātra izrādē. Kopumā projekta uzdevumi bija dažādi: gan piedalīties mācību procesā šajā konkrētajā skolā, noskaidrojot kopīgo un atšķirīgo, gan dalīties pieredzē, gan demonstrēt izveidoto teātra izrādi, gan skaidrot šajā izrādē izmantotos eksperimentus un pašu izrādes tapšanas gaitu, tulkošanas procesu, gan pēc izrādes novadīt praktiskās darbnīcas, ļaujot itāļu jauniešiem izmēģināt izmantotos eksperimentus, gan pavingrināties improvizācijas teātra mākslā – par šo praktisko un eksperimentālo darbošanos itāļu jaunieši bija visvairāk sajūsmā!

Milzīgs paldies teātra pulciņa jauniešiem – Kitijai Bakanauskai (11.B), Emīlam Krišam Rācenim (11.B), Evelīnai Pekelei (11.B), Katei Katkevičai (11.B), Madaram Bērzniekam (11.B), Krišjānim Lankam (11.B), Annijai Šillerei (9.A), Francim Gravam (9.A), Elzai Finkai (10.B), Jūlijai Ivanovai (10.C) un Sebastianam Karazinam (7.B) –  par gada laikā ieguldīto darbu, laiku, idejām un fantastisko sadarbību! Vislabākais laiks ir tas, ko pavadām kopā ar vislabāko kompāniju, kopā gan apgūstot jauno, gan izkopjot savus talantus, gan vienkārši kopā smejoties!

Paldies skolotājām Laurai Katkevičai un Lindai Šķilvaltei par projekta tapšanu un organizēšanas darbiem!!!

Teātra pulciņa skolotāja,

Ilze Karazina